17 Şubat 2017 Cuma

En İyi Film Yönetmenleri Kimlerdir?

En İyi Film Yönetmenleri Kimlerdir?

Sinema tarihinin unutulmaz filmlerini bu kadar ön plana çıkartan kamera arkasındaki usta yönetmenlerdir.

Efsaneleşmiş filmleri kendi bakış açılarıyla yorumlayan ve bunu izleyicilere gösterebilen başarılı yönetmenler, en az filmleri kadar ünlüdür. Peki, sinema dünyasının en iyi film yönetmenleri kimlerdir?

Alfred Hitchcock

1989 yılında Londra’da dünyaya gelen usta yönetmenin en ünlü filmleri arasında Psycho, Vertigo ve The Bird gibi yapımlar yer alır.

Stanley Kubrick

Clockwork Orange, Cinnet, Bir Uzay Destanı gibi filmleriyle tanınan Stanley Kubrick; yüksek egosuyla set ekibinin korkulu rüyası haline gelse de, izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

James Cameron

Gişede oldukça yüksek izleyici kitlesine ulaşan başarılı yönetmen; Avatar, Titanic, Terminatör gibi yapımlarla en iyi film yönetmenleri arasındaki yerini alıyor.

Christopher Nolen

Batman serisindeki başarısıyla ününe ün katan İngiliz yönetmen sinema dünyasına katkıları devam etmekte. Başarılı yönetmen Inception, Intersteller ve Momentum filmleriyle de tanınmıştır.

Coen Kardeşler

Joel ve Ethan Coen birlikte başarılı filmler çektikleri için sinema dünyasında ‘’Coen Kardeşler’’ olarak tanınmışlardır. En ünlü filmleri arasında, Fargo ve Big Lebrowski yer alır. 2007 yılında ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar ödülüne layık görülmüşlerdir.

 Peter Jackson

1961 yılında Yeni Zellanda’da doğan Peter Jackson, efsaneleşmiş ve gişeleri alt üst etmiş pek çok esere imza atmıştır. Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) ve Hobbit gibi başarılı serilerin yanı sıra King Kong ve Cennetimden Bakarken filmleriyle de tanınmıştır. Başarısını 3 kez Oscar ödülü alarak taçlandırmıştır.

Quentin Tarantino

Pulp Fiction, Rezervuar Köpekleri ve Kill Bill gibi filmlerle en iyi film yönetmenlerinden biri olarak tanınan Tarantino, 2 kez Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Nuri Bilge Ceylan

Kış Uykusu, Bir Zamanlar Anadolu da, Üç Maymun gibi başarılı filmlere imza atan Türk yönetmen; Altın Palmiye ödülü almış ve ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmiştir.

En iyi film yönetmenleri kimlerdir? Sorusuna cevap olabilecek daha pek çok isim vardır ve bu yönetmenler Hollywood ve benzeri platformlarda başarılı filmlere imza atmaya devam etmektedir.

2 yorum:

  1. Bana Göre çağan ırmak kesinlikle çok iyi bir yönetmen ve senarist. Gerek Film kalitesi olsun gerek konusu olsun filmlerini beğenerek izlemişimdir.

    YanıtlaSil
  2. Nuri Bilge Ceylan filmleri beğeniyorum kaliteli bir yönetmen bana göre Türkiye'nini en iyi yönetmeni diyebilirim

    YanıtlaSil

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest