17 Şubat 2017 Cuma

Muğlak Bölgede Seyahat

Muğlak Bölgede Seyahat

32 kısım tekmili birden, hem de herkesin ağzından. İçinde herkesin kendi muğlak bölgelerini çizebileceği ve herkesin kendine göre tanımlayacağı bölge.

Kendi hikayelerimizden, sanrılarımızdan, algılarımızdan ve gerçeklikten bağımsız bir muğlak oluşturmak ve bunun referansları doğrultusunda bir toplu muğlak yaratmak.

Tanımı, kendinden mütevellit muğlak olan ve bu yüzden geniş bir üslup yelpazesine açık, okuyandan çok yazanı şaşırtacak muğlaklıklar. Bir sis kümesi.

Bu muğlaklığa seslenip yankıdan yön tayini yapmayı amaçlamak ama içeride maceracı bir gemici sergüzeşti ile en güzel limana ulaşmaya uğraşmak.

Bir aşkı büyütür gibi tanımaya çalışmak karşındakini ve her dem yanılmak, ama yılmamak, büyük muzafferler gibi yenilginin kaybetmek değil kaybettikten sonra tekrar savaşacak güç bulamamak olduğunun bilincinde.

Ve her keşfin yeni muğlaklıklara gebe olduğunu asla ve asla akıldan çıkarmayarak tanıma devam etmek.

Boş vermek birdenbire. Kendini salıvermek. İçindeki kendine yenilmek. Benlerin savaşına gözlemci olmak. İzlemek savaşları, ateşkesleri, mütarekeleri, entrikaları.

Kurgulamak, kurgudan sıkılıp karakterleri başıboş bırakmak, ve onları izleyip afallamak. Sonuçları kafandaki muğlak kurguyla uzlaştırmak.

Yapabileceğine el atıp halletmek, yapamayacağını etiketleyip rafa kaldırmak, sonra rafları temizlemeye girişip bahar temizliği nostaljisine kapılmak ve düşünmeye başlamak, bir büyük devirmek.

Sonra ev kadını titizliğiyle her şeyi baştan sınıflandırıp, daha korunaklı çekmecelere kilitlemek.

Her yaratanın en büyük düşmanı olan yeteneğini keşfetmek, ona saygı duymayı öğrenmek, ama onu kilitleyerek yaratıcılığı öldürmeden bir ortak yaşam kurabilmek.

Velhasıl, sonuçta yazmak, yapmak, yaratmak, yani yaşamak. tüm mesele bundan ibarettir.

Buyurun gelin.

0 yorum:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest