11 Mart 2018 Pazar

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi, dünyada sadece 20-30 civarı insanda bulunan bir durum. İnsanlar, aşırı hatırlama denilen bir durum içerisinde oluyor ve böylece gördükleri ya da duydukları her şeyi çok net bir şekilde hatırlayabiliyorlar. Buna yıllar önce yaşanmış ilkokuldaki bir ders ortamı bile dâhil oluyor. Bu durumun keşfedilmesi ise çok öncelere dayanmıyor.

Hipertimestik sendrom denilen durum 2006 yılında tanımlanmış. İlk kez nöropsikoloji dergisi Neurocase’nin 2006 yılında çıkan bir makalesinde dünyaca tanındı. Makaleye göre bu sendromu taşıyan kişiler iki duruma sahiptirler; geçmişte yaşadıklarını hatırlamak için çok aşırı zaman harcama ve yaşadıklarını çok iyi hatırlayabilme.

Hipertimestik Kişiler Nasıl Özelliklere Sahiptir?

Çok az insanın bu sendroma sahip olması, bilim insanları tarafından incelenmesini zorlaştırıyor. İlk bakışta çok iyi ve yararlı gibi bir özellik gibi görünen Hipertimezi esasen insanlara çok da mutlu bir hayat vadetmiyor.

Durumu yaşayan Jill Price adındaki bir kişi, iş ve okul hayatı için gerekli bilgileri ezberlemenin, bütün bireysel deneyimleri anımsamakla aynı şey olmadığını söylüyor. Ancak geçmişte yaşadığı çoğu olayı adeta orada tekrar bulunup, o anı tekrar yaşıyormuş gibi bir his uyandırdığını söylüyor.

Özellikle tarihleri çok iyi hatırladığını söyleyen Price, bu durumu araştıran bilim insanlarını oldukça şaşırtmayı başarmış. Görme engelli olan başka biri ise, geçmişin ve şimdinin birbirine karıştığını söylüyor. Bir olayı düşünürken, eski bir olay mı yoksa şimdiki zaman mı olduğunu bazen ayırt edemiyor.

Yine de Bazı Şeyleri Yanlış Hatırlayabilirler

Hipertimezi sahibi kişiler, birçok olayı net biçimde hatırlasalar da bazı durumlarda unuttukları da olabiliyor. Çünkü bu hastalık belki de dünyanın en nadir bulunan sendromu.

Bu nedenle duruma sahip bir kişi bunu kimsenin anlamadığı bir dil ile konuşmakla bağdaştırıyor. Bazen kişiler, yaşanmamış bir anıyı bile yaşanmış olarak sanabiliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest