11 Mayıs 2018 Cuma

Sınav Stresi Nedir?

Sınav Stresi Nedir?

Çalışılıp öğrenilen bir bilginin sınav esnasında unutulacağına, bu bilgilerin sınavda yetersiz olacağına ilişkin endişe durumu çoğu öğrencinin ortak sorunudur. Bu durum beraberinde başarısızlığı ve kendine güvensizliği getirir.

Neden Sınavda Endişe Duyulur?

Sınavın sonrasında yaşanacak durumlar, o sınavın başarılı geçmesi durumunda elde edilecek olan başarılar ve sınava verilen önem sınavda kaygı durumuna yol açar. Başarısızlık korkusuyla birleşen bu hal strese ve onun beraberinde getirdiği olumsuzluklara sebep olur.

Sınav Kaygısının Belirtileri

Başarısızlık korkusu, huzursuzluk, sıkıntı, tedirginlik, mide bulantısı, çalışmak istememek, terleme, titreme, iç sıkıntısı, uyuma bozuklukları, karın ağrıları gibi bedensel fiziksel sorunlar dikkat bozukluğu, yetersiz özgüven ve kendini değersiz görme sınav stresi belirtilerinden en önemlileridir.

Sınav stresinin yaşandığını öğrencinin başarısındaki düşüşten anlayabiliriz. Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama ile birlikte sınav hakkında konuşmak istememe ve sınav hazırlığını erteleme de sınav kaygısının göstergelerindendir.

Sınav için kaygı yaşayan öğrencide halsizlik, enerji düşüklüğü, zihinsel becerilerde zayıflık, iştahsızlık gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Sınavdan Kaygı Duyan Öğrenci Ne Düşünür?

Sınav kaygısı duyan öğrenci sınava hazır olmadığını düşünür, sınavların gereksiz olduğunu veya sınava çalıştığı bilgilerin "gerçek hayatta işine yaramayacağını" düşündüğü için bu bilgileri gereksiz ve saçma bulabilir.

Öğrenci, çalıştığı konuları anlamadığı zaman zekasının yetersiz olduğunu düşünür, asla başarılı olamayacağına inanabilir. Konuları anlamayan öğrenci başarısız olacağına emin olduğunu düşünür, sınavın kötü geçeceğine inanır.

Konuların fazla olduğunu düşündüğünde yeteri kadar hazırlanacağına inanmaz ve bu şekilde çalışmasına ket vurmuş olur. Bu tür olumsuz düşünceler yerine yapabilecek olanın en iyisini yapmaya inanmak, girilecek olan sınavın dünyanın sonu olmadığının düşünülmesi gerekir.

Sınavın başarısızlıkla sonuçlanması halinde bunun bir yetersizlik göstergesi olmadığına inanılması ve daha iyi çalışılarak başarı elde edilebileceğine inanmak önemlidir.

1 yorum:

  1. Ome tv sitemiz ile ome tv aramasında bir yerlere gele bilme gayreti içerisindeyiz. Sizin sitenizden de bu amaçta faydalanmak istedik
    Sayın admin; Ome tv kelimesinde birinci sayfada yer alan sitemizi az daha yukarılara taşımak için sizin sitenize böyle bir makale yazma gereği duyduk umarım kabul edersiniz yorumu

    YanıtlaSil

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest