6 Haziran 2018 Çarşamba

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi nasıl çekilmektedir?

Üzerinde inceleme yapılacak olan kadın ilk önce muayene önlüğünü gitmektedir. Saat, kolye, gözlük, toka, küpe gibi aksesuarların çıkartılması gerekmemektedir. Daha sonra kişi dizleri kıvrık bir biçimde Röntgen masasının üzerine sırtüstü yatmaktadır. Rahim ağzının görülebilmesi adına spekulum adı verilmekte olan bir alet vajina bölgesine yerleştirilir. Rahim ağzı ve vajina mikropları öldüren bir sıvıyla silindikten sonra ki aşamada uç kısmında küçük bir balon bulunmakta olan özel bir kateter rahim ağzının kanalına yerleştirilmektedir.

Bu kateter denilen şey yumuşakça bir maddeden yapı sağlanmış olup, yaklaşık olarak standart bir tükenmez kalemin iç tarafı kalınlığındadır. Kullanılan röntgen cihazı çok fazla olanak sağlıyor olup rahmi tutma durumuna, yine düzleştirmek için tutmaya çekmeye veya itmeye ihtiyaç yoktur. Bu sebeple uç kısmında rahim ağzına geçirilmekte olan sivri çengeller bulunan tenekulum ismindeki alet kullanılmamaktadır.

Rahim ağzının kanalı içine yerleştirilen kateter üzerinden rahim iç bölgesine röntgen ışınlarını tutmaya yarayan bir sıvı verilmekte daha sonrasında ise sıvının ilerleyişi monitörler yardımıyla izlenmektedir. Uygun aşamalar geldiğinde ise dijital olan röntgen görüntüleri kayıt edilmektedir.

Ağrısız rahim filmi nedir?

Ağrısız rahim filmi anestezi ile beraber yapılmakta olan yani narkoz etkisi altında yapılan HSG incelemesine verilen isim değildir. Çok hızlı bir şekilde gelişen teknolojinin faydalarından yararlanarak, C kollu, detektörlü röntgen makinesi yardımıyla, uygun olan kimyasal ve fiziksel yetilere sahip yeni kuşak kontrast bir madde kullanılarak, bu yeni maddeyi rahim boşluğu kısmına doldurmak sebebiyle özel olarak gelişimi sağlanmış, yumuşak ve ince kanüllerden (borucuk) her hangi bir tanesini rahim ağzının şekline göre kişiye de özel tercih yapılarak yapılmakta olan rahim filmi incelemesine verilen isimdir.

Öte taraftan çekimi yapacak olan ekibin tecrübeli olması da önemli bir faktör olarak gözükmektedir. Örnek vermek gerekirse tüplerinin kapalı bulunduğu ve açılmasının da çok kolay gözükmediği alınan ilk görüntüler vasıtasıyla anlaşılabilecek bir kişi için; tüpünün açık olma durumu beklentisiyle boş yere yüksek bir kontrast basıncı uyguluyor olmak, yalnızca işlem uygulanan o kişinin acısının artış göstermesine neden olmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için biyorad.net adresine girip iletişim numaralarımız ile bizimle irtibat kurabilirsiniz.
Sarıyer - İstanbul
Yetkili: Özkan Korkmaz

0 850 333 4 524
0 212 709 98 48
0 216 709 86 48

0 yorum:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest