23 Ekim 2018 Salı

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Birçok kişi için boşanma davası nasıl açılır konusu oldukça merak ediliyor. Türkiye'deki mevcut kanunlara göre bir boşanma davası açabilmek için en az 1 günlük evli olma şartı bulunuyor. Yani, bir çift evlenme töreninden sonra bile boşanma davası açabiliyor. Resmi olarak kayıtlara geçen evliliklerin sonlandırılabilmesi için ilgili mahkemelere başvurmak gerekiyor. Türkiye'de boşanma davalarına bakan mahkeme aile mahkemesidir. Aile mahkemesi dışındaki mahkemeler, boşanma konusunda herhangi bir karar ya da hüküm veremezler.

Boşanma Davası Hangi Mahkemelerde Açılabilir?

Boşanma davaları, üç aile mahkemelerinden herhangi birinde açılabiliyor. Birincisi, davacı eşin yerleşim yerinde bulunan aile mahkemeleri. İkincisi, davalı eşin yerleşim yerinde bulunan aile mahkemeleri. Üçüncüsü ise eşlerin en son birlikte kaldıkları yerde bulunan aile mahkemeleridir. Örneğin, eşlerden biri İzmir'de ailesinin yanında kalıyorsa, diğer eş Malatya'da ikamet edebilir. Eşlerin beraber kaldıkları son ikamet adresi Bursa ise, bu üç ilde de boşanma davası açılabiliyor. Bu yetkili mahkemelerden hangisinde dava açılmışsa, karar verilene kadar süreç o mahkemede işlemeye devam eder. Bu nedenle eşlerin hangisinin dava açtığı önemli bir konudur.

Avukat Zorunluluğu ve Boşanma Davası Açma Nedenleri

Türk Hukuk'una göre, boşanma davaları için avukat tutma zorunluluğu yok. Ancak, avukat tutmamanın birçok dezavantajı bulunduğundan çeşitli hak kayıplarının oluşması da muhtemel bir durumdur. Dilekçe yazılması, tanıklara ne sorulacağı, dava dilekçesi işlemleri, delil dilekçesi ve diğer yazışmaların kişi tarafından yapılması ve takip edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle avukat tutmak zorunlu olmasa da, davanın gidişatı ve neticesi açısından oldukça yararlı olabiliyor. Boşanma sebepleri eşlerin kendi tercihlerine ve taleplerine göre şekillense de, fiziksel şiddet, aldatma, tehdit ve hakaret gibi durumlar boşanma nedeni olarak sıralanabiliyor. Bunlara ek olarak, anlaşmalı evliliklerden doğan sorunlar da boşanma nedeni olarak kabul edilebiliyor.

Kaynak: izmir boşanma avukatı

0 yorum:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Yeraltı Yazıları on Feedburner Yeraltı Yazıları on Google+ Yeraltı Yazıları on Youtube Yeraltı Yazıları on Facebook Yeraltı Yazıları on Twitter Yeraltı Yazıları on Pinterest